Mitä mahdollisuuksia on pelata baseballia ammattimaisesti ulkomailla? Takuulla on enemmän kuin ymmärrät…. (2023)

Sekä vakiintuneelle että pyrkivälle ammattilaispesäpalloilijalle on runsaasti mahdollisuuksia pelata ammattilaispesäpalloa ulkomailla.Koska ulkomailla on laaja pelitaso, joka tarjoaa maksullisia mahdollisuuksia, siellä on hyvät vaihtoehdot heikoimpien yliopistokonferenssien pelaajille sekä pitkän ja menestyksekkään uran tehneille pienille liigapelaajille.

Tässä artikkelissa hahmotellaan mahdollisuuksia pelaajille, jotka ovat:

 • Vakiintuneet, menestyneet ammattilaiset
 • Korkean tason korkeakouluohjelmista, joilla on vähän tai ei ollenkaan ammattikokemusta
 • Matalan ja keskitason korkeakouluohjelmista, joilla on vähän tai ei ollenkaan ammattikokemusta
 • Myöhään kukkivat, äskettäin loukkaantuneet, epäonniset ja ulkomaiset lahjakkuudet
 • Saat keskinkertaista menestystä yliopistossa tai ei tilastoja tai niitä on vähän verkossa

Artikkelin lopussa on yhteenveto "peukalosäännöillä", joiden avulla voit arvioida, sopiiko ulkomailla pelaaminen sinulle urasi tässä vaiheessa.

Vakiintuneet, menestyneet ammattilaiset


Vakiintuneille pienille liigapelaajille tai indy-ammattipelaajille, jotka ovat tehneet menestyksekkään ammattilaisuran, mutta eivät saavuttaneet lopullista tavoitettaan MLB:ssä, ulkomailla on paljon mahdollisuuksia jatkaa pelissä ja se riippuu todella siitä, mitä haluat siitä irti. ja odotuksesi palkka- ja pelitasosta. Mahdollisuudet ovat rajattomat niille, joilla on avoin mieli ja jotka haluavat auttaa pelin kasvattamisessa matkustaessaan ympäri maailmaa. Vaihtoehtoja on vähemmän niille, jotka haluavat pelata tasolla, johon he ovat tottuneet ja jotka eivät ole kovin joustavia taloudellisesti.

Vakiintunut, menestynyt ammattilainen sopii hyvin huipputason huippuseuroihin, ensimmäisen divisioonan puoliammattiliiton ja ulkomaisten ammattilaisliigojen kanssa.

Ammattiliigat


Kesällä on kourallinen ammattilaisliigoja, jotka aktiivisesti etsivät ja tuovat maahan äskettäin julkaistuja tai niitä ammattilaisia, jotka etsivät muutosta ja ovat päättäneet lopettaa unelman jahtaamisen ja nähdä osan maailmasta. Myös talven ulkomailla on mahdollisuuksia niille, jotka tällä hetkellä pelaavat ammattilaispalloa ja haluavat pysyä aktiivisena offseasonin aikana.

TheItalian baseball-liiga (IBL)on luultavasti ammattilaisliiga, josta saamme eniten tiedusteluja ilmeisistä syistä, se on hyvä liiga ja Italia on yksi halutuimmista pesäpallon pelaamiskohteista ulkomailla. Muut kuin Italia,Hollannin Major League(Honkbal Hoofdklasse) Hollannissa on ainoa muu pro-liiga Euroopassa. Näissä kahdessa liigassa huomioidaan vain ne, joilla on pitkä menestyshistoria indie- tai pro-palloissa, elleivät heillä ole kaksoiskansalaisuutta Euroopassa. He arvostavat sitä suuresti, koska se auttaa välttämään viisumiongelmat ja ulkomaalaisten rajoitukset.

IBC:n jäsen Mike Hart sai kutsun ABL:n Perth Heatiin vuonna 2018

MLB omisti alun perin 75 prosenttiaAustralian baseball-liigakaudelle 2016-2017 asti, jolloin Australian baseball-liitosta tuli ainoa omistaja. Kuitenkin MLB antoi ABL:lle sen tarvitseman alkustartin, ja se kukoistaa nyt, kun ABL.tv lähettää useimmat pelit, joitain korkean profiilin allekirjoituksia (Delmon Young, Mark Hamburger) ja lukuisia sponsoreita.

ABL:stä on tullut erittäin kysytty talvikohde nykyisille pelaajille, ja kilpailu puolestaan ​​kovenee. Mahdollisuudet kirjautua suoraan ABL:ään ovat harvat, mutta hyvä uutinen on, että kaikki ABL-franchising-sarjat käyttävät osavaltioliigan ykkösdivisioonaa tuonnin kutsumiseen, ja tämä on ollut monille jäsenillemme.

Alla on Globetrotters youtube -sarjan jakso, jossa esiintyvät jäsenet Max MacNabb ja Louis Cohen viime vuodelta. Molemmat kutsuttiin ABL:ään ja käyttivät tilaisuuden hyväkseen. Molemmat allekirjoittivat pian ammattilaissopimukset Oriolesin ja Atlantin liigan kanssa.

(Video) Opi englantia: 4000 englanninkielistä lausetta päivittäiseen käyttöön keskusteluissa!

TheShikoku Island LeaguejaBaseball Challenge Leagueovat kaksi itsenäistä ammattilaisliigaa Japanissa, jotka sopivat samaan pelitasoluokkaan kuin aiemmin mainitut ammattilaisliigat, mutta ero näiden liigajen ja Euroopan liigan välillä on ostovoima. Tästä huolimatta nämä liigat voivat maksaa enemmän, mikä houkuttelee kokeneita ammattilaisia, ja jäljellä olevalla budjetilla he kirjautuvat ulos Yhdysvalloissa ja Japanissa pidetyistä kokeista. Aiemmin tuonti oli hyvin vähäistä, mutta joka vuosi ne tuovat enemmän ja enemmän ja viime aikoina näiden liigojen rekrytoijat ovat suostuneet huomioimaan huippujäseniämme osallistumatta kokeisiin.

Rekisteröidy viedäksesi urasi ulkomaille tässä.

Vastaavasti, mutta hieman korkeammalla budjettitasolla toimiminen onKiinan Professional Baseball League, joka on horisontissa seuraava liiga, joka haluaa tuoda korkean tason ammattilaispelaajia Yhdysvaltoihin.

Tulevaisuudessa vakiintuneiden ammattijäsenidemme liigoja voivat olla Uusi-Seelanti ABL:n laajentuessa sinne ja Latinalaisen Amerikan maat, kuten Colombian Professional Baseball League.

Muilla ammattiliigoilla ulkomailla (NPB, KBO, LVPB jne.) on omat partio- ja sidosyrityksensä, joten ne eivät voi allekirjoittaa jäseniämme näkymättömissä.

Huipputason, ensimmäisen divisioonan puoliammattilaisten liigat

Entinen Minor League -pelaaja Terrell Joyce on pelannut huippuseuroissa sekä Saksassa että Tšekin tasavallassa

Nämä ovat liigoja, joissa paikalliset pelaajat maksavat pelaamisesta, mutta taso on melko hyvä, joissa seuroja on perustettu vuosikymmeniä ja ne ovat rakentaneet vaurautta ja toimivat ammattimaisesti hyvien tilojen, resurssien ja korkeasti kehittyneiden paikallisten kykyjen kanssa.

Näissä liigoissa jokainen seura tuo maahan tyypillisesti 2–5 ammattilaispelaajaa, joilla on tyypillisesti menestynyt alaliiga- tai indy-ammattilainen tausta. Erityisesti A-Pool Europen ensimmäiset divisioonat (Saksa, Tšekki, Ranska). Espanja oli kuvassa, kunnes äskettäinen tuontikielto vuonna 2018 jätti seurat hakemaan vain tuontitavaraa, joilla on kaksoiskansalaisuus Euroopassa (tai EU-pelaajat itse). Älä ihmettele, jos tämä sääntö kumotaan vuonna 2019.

Thekuusi osavaltioliigaa Australiassaovat verrattavissa A-Pool semi-ammattilaisten pelitasoon ja maahantuontiin, mutta heillä ei ole eurooppalaisten seurojen taloudellista valtaa, eivätkä he siksi maksa palkkaa, vaan tarjoavat sivutyötä 20 dollaria AUS/tunti, heidän minimipalkansa. Kuuden osavaltioliigan kauneus on, että ne toimivat maatilan liigoinaAustralian baseball-liiga, joka on tarjonnut useille jäsenillemme mahdollisuuden esitellä kykyjään, mikä on johtanut suuriin näkymiin ja joidenkin sidos- tai indy-ammattilaisten sopimuksiin.

Kuuntele tämä haastattelu (yllä) entisen jäsenemme Tim Brownin kanssa, joka on tehnyt pitkän ja menestyksekkään uran indy-proballissa ja käyttänyt Australian osavaltioliigoja vaihtoehtona pysyä aktiivisena talvisin ja samalla kokea australialaista kulttuuria.

KorkeatasoinenKanadan semi-pro-liigatovat yhä enemmän valintoja entisille alaliigan, indy pro tai lahjakkaille college pelaajille. Taso on hyvä ja "kokoonpano" takaa paremman elintaso kuin useimpien eurooppalaisten tai australialaisten seurojen.

Mitä mahdollisuuksia on pelata baseballia ammattimaisesti ulkomailla? Takuulla on enemmän kuin ymmärrät…. (3)

Ammattimainen kulman kenttäpelaaja Austin Gallagher rakastaa siirtymistään indyprosta merentakaisten puoliammattilaisten puolelle. Hän on pelannut huippuseuroissa semi-pro-Australiassa ja Saksassa

TheIntercounty Baseball League(IBL) on tämän paketin otsikossa, mutta muut Kanadan kilpailevat liigat seuraavat perässä ja ovat käyttäneet verkkosivustoamme tuodakseen maahan.

On huomattava, että näissä semi-pro-liigoissa olevilla seuroilla on usein suuri ero liigan ylä- ja alaosien välillä sekä pelitasossa että taloudellisessa kapasiteetissa. Usein alimmaiset seurat tarjoavat mahdollisuuden lahjakkaalle korkeakouluopiskelijalle, joka ei ole pelannut ammattipalloa tai on pelannut vähän, mutta joka ei ole ihanteellinen seura vakiintuneelle, menestyvälle ammattilaispelaajalle.

Ammattilaiset, jotka päätyvät näiden liigaiden huippuseuroihin, ovat aina tyytyväisiä kokemukseensa, koska kokemuksessa on ammattilaisten "tuntumaa" ja enemmän pelejä kuin muissa semi-ammattijoukkueissa, mukaan lukien ja kilpailutEuroopan CupEuroopan huippuseuroja vastaan, joissa on ammattilaisjoukkueita Italiasta ja Hollannista.

Ammattipelaajalle, joka ei nähnyt paljon menestystä tai mahdollisuuksia ja joka vapautettiin, mahdollisuudet ovat enimmäkseen näiden liigojen alimmilla puoliskolla tai keskitason ensimmäisen divisioonan semi-ammattilaisten liigassa (D1 B-Pool Europe; Itävalta, Sveitsi, Belgia, Euro Interliiga, Ruotsi).

Pelaajat korkean tason korkeakouluista, joilla on vähän/ei ammattikokemusta


Ei ole mikään salaisuus, että monet lahjakkaat collegepelaajat hyvistä korkeakouluohjelmista joko jätettiin huomiotta tai niille ei annettu tilaisuutta ammattilaispallossa, jonka he katsovat ansaitsevansa.

Niin sanotut kyvyt, jotka "liuksivat halkeamia". Nämä pelaajat löytävät usein itselleen nimen ulkomailta ja joita ulkomaiset seurat kuolaavat, koska he ovat edelleen nälkäisiä ja heillä on jotain todistettavaa, kunhan heillä on oikea ajattelutapa ulkomailla pelaamiseen eivätkä he turhaudu, koska heidän mielestään heidän pitäisi olla. pelaa korkeammalla tasolla.

Rekisteröidy viedäksesi urasi ulkomaille tässä.

Nämä pelaajat aloittavat tyypillisesti ulkomaisen uransa huipputason, ensimmäisen divisioonan puoliammattilaisten liigassa (A-Pool Europe, Kanada, Australian osavaltioliigatkuten yllä on kuvattu) ja joskus päästään ammattiliigoihin ulkomailla tai indy pro- tai sidospalloon. Jotkut päättävät luopua indy pro -reitistä ja matkustaa ympäri vuoden tulevina vuosina tällä samalla tasolla ennen kuin katkaisevat puhelunsa.

Jack Shannon (University of San Diego) on merentakainen veteraani ja IBC:n jäsen, joka on matkustanut ympäri maailmaa ja pelannut vuonna 2017 semi-pro-liigassa Kanadassa. Hänellä ei ollut muuta kuin hyvää sanottavaa kokemuksestaan ​​ja kokemastaan ​​yllättävän korkeatasoisesta pallosta. Katso Jack's Globetrottersin youtube-jakso, joka esittelee hänen kokemuksiaan.

Joillakin näistä pelaajista oli ehkä huonommat tilastot, mutta pelitasonsa vuoksi he saavat silti hyvää kiinnostusta korkean tason semi-pro-seuroilta ulkomailta sekä keskitason ensimmäisen divisioonan semi-pro-liigoista (D1 B-Pool Europe; Itävalta, Sveitsi, Belgia, Euro Interliiga, Ruotsi)

Pelaajat matalan/keskitason korkeakouluista, joilla on vähän/ei ammattikokemusta


Niin kauan kuin pelaajalla on hyvät, tuoreet tilastot, jotka ovat tarkistettavissa verkossa korkeakouluohjelmasta, hänellä on hyvä mahdollisuus vastaanottaa tarjouksia ulkomailta klubilta riippumatta siitä, millä korkeakoulutasolla hän pelasi.

Nämä pelaajat saavat usein tarjouksia useilta eri liigoilta aina alempana olevista seuroistahuipputason semi-pro-liigat(kuvattu yllä), keskitason semi pro (B-Pool Europeedellä kuvattu) alasEuroopan maiden toinen ja kolmas divisioona.

Itse asiassa korkeakoulututkinnon suorittaneilla, joilla on vähän tai ei ollenkaan ammattikokemusta, on enemmän mahdollisuuksia kuin niillä, jotka tekevät, varsinkin jos he ovat avoimia pelaamaan ulkomailla tasolla, joka on matala korkeakoulutaso (2., 3. divisioonat).

Jimmy Jensen on valmistunut Menlo Universitystä (NAIA), joka vietti vuoden Pecos-liigassa, jossa hän oli paras syöttäjä. Hän vei uransa ensimmäisen kerran ulkomaille pelatakseen Itävallassa (B-Pool Europe) vuonna 2015 ja hallittuaan liigaa loi itselleen nimen. Hän on sen jälkeen pelannut kahdesti Australiassa, Ranskassa ja Saksassa, ja nyt hän pelaa Kanadan parhaimmassa semi-pro-liigassa vuonna 2018. Jimmy on saanut useita ammattilaistarjouksia riippumattomilta joukkueilta Yhdysvalloissa, mutta hän on päättänyt jatkaa matkaa ympäri maailmaa paikkoja, joissa hän ei ole koskaan käyttänyt pesäpalloa lippuna. Tässä Globetrotters-jaksossa vuodelta 2017 Jimmy kertoo meille tarinansa.

Myöhäiset kukkivat, äskettäin loukkaantuneet, epäonniset, ulkomaiset kyvyt

Mitä mahdollisuuksia on pelata baseballia ammattimaisesti ulkomailla? Takuulla on enemmän kuin ymmärrät…. (4)

Tšekkiläinen syöttäjä Jan Tomek oli ensimmäinen Euroopassa syntynyt jäsenemme (Tšekki) ja rekisteröitymisestä lähtien hän on pelannut Saksassa, Australiassa ja Alankomaissa

Overseas on loistava reitti niille, joilla on vielä paljon tarjottavaa, mutta heidän uransa on kulkenut näennäisesti vähemmän kuin normaalia polkua, joka on jättänyt heidät sivuun. Sanon "näennäisesti", koska olisit yllättynyt siitä, kuinka yleistä on, että on jäänyt väliin kokonaisia ​​yliopistokausia vamman, perhehätätilanteen vuoksi tai siksi, että he jäivät takapenkille johonkin superstudiin. Joskus he eivät pelanneet yliopistopalloa ollenkaan yksinkertaisesti siksi, että he eivät ole syntyneet maahan, jossa on samat mahdollisuudet baseballissa, mutta silti he ovat erittäin lahjakkaita. Olemme erittäin ylpeitä jäsentemme ulkomaisista menestystarinoista näillä tarinoilla.

Joten miksi ulkomailla voi tarjota polku näille pelaajille? Yksinkertaisesti sanottuna, koska seurat eivät arvosta pelkästään pelikykyään, vaan myös heidän valmennuskokemustaan, kykyään motivoida ja joskus vain siksi, että ne ovat edullisempi vaihtoehto korkealla potentiaalisella ROI:lla (sijoitetun pääoman tuotto).

On lukemattomia tarinoita jäsenistämme, jotka ovat palanneet vammoistaan ​​ulkomaan reitin kautta. Viimeksi IBC:n jäsen Dustin Ward voitti Saksan Bundesliigan pohjoisen parhaan syöttäjä -palkinnon vuonna 2017, kaksi vuotta TJ-leikkauksen jälkeen, ja on sittemmin tehnyt sopimuksen uudelleen joukkueensa kanssa. Dustin käytti Itävaltaa paluunsa alkupäässä Australiaan ja Saksaan. Tässä on vanha tarina vuodelta 2014 kahdesta syöttäjästä, jotka palasivat käsivammoistaan ​​pelatakseen ulkomailla menestyksekkäästi.


Joka vuosi enemmän ja enemmäntoisen ja kolmannen divisioonan seurat ympäri Eurooppaa ja Australiaahaluavat tuoda maahan pelaajia, jotka eivät vain osaa pelata, vaan ovat myös intohimoisia vaikuttamaan ja voivat vaikuttaa valtavasti pelaajiensa kehitykseen nuorista ylöspäin. Se on win-win-tilanne, koska klubi tarjoaa pelaajalle mahdollisuuden päästä ovelle, mikä voi johtaa tarjouksia parempiin liigoihin, kun taas seura hyötyy lahjakkaasta mutta asiantuntevasta pelaajasta, joka haluaa aloittaa ammattilaisuran. ulkomailla.

Suurimmat alemman divisioonan tuontimarkkinat ovat sisälläItävalta, Australia, Belgia, Ranska ja Saksa. On myös hieman vähemmän kehittyneitä maiden ensimmäisiä jakoja, jotka tarjoavat samanlaisia ​​mahdollisuuksia, kutenPuola, Unkari, Slovakia, Yhdistynyt kuningaskunta ja Bulgaria.

Keskinkertainen korkeakoulutausta tai ei tarkistettavia tilastoja verkossa

Mitä mahdollisuuksia on pelata baseballia ammattimaisesti ulkomailla? Takuulla on enemmän kuin ymmärrät…. (5)

Josh Wyant soittaa Euroopassa joka kesä, vaikka hänellä ei ole kovin vahvaa yliopistotaustaa

Jos opiskelumääräsi ovat keskimääräisiä tai jopa keskimääräistä korkeampia, mutta eivät hyppää sivulta, et usein saa paljon kiinnostusta, ellet pysty lisäämään arvoa jollain muulla tavalla. Tyypillisesti IBC:n henkilökunta etsii lisäarvoa kysymällä mahdollisilta tähän kategoriaan kuuluvilta jäseniltä, ​​onko heillä:

 • kokemusta nuorten valmentamisesta
 • kokemusta lyömisestä, jos he ovat syöttäjä
 • koe pitching, pyydystäminen tai pelaaminen shortstopissa jopa lukiossa, koska paikat ovat ulkomailla enemmän kysyttyjä ulkomaisilla kyvyillä
 • kyky maksaa lennon ja/tai halu tehdä työtä vastineeksi asunnosta ja työvuorolistasta

Mitä enemmän laatikoita voimme tarkistaa täällä, sitä todennäköisemmin he saavat jalkansa oven väliin jossain ja aloittavat uransa ulkomailla.

Josh Wyant on lisäarvon ruumiillistuma ja on käyttänyt kykyään lyödä, lyödä, valmentaa ja maksaa lentonsa löytääkseen itselleen markkinaraon ulkomailta ja saada lopulta täysin korvattuja tarjouksia. Joshilla on menossa viides kautensa Euroopassa vuonna 2018. Hän viettää talven työskennellen ja säästääkseen rahaa rahoittaakseen osan matkustamisesta kesällä kauden vapaa-aikana.

Nyrkkisäännöt


"Pro"-pallon pelaaminen ulkomailla on erilainen peto kuin ammattipallon pelaaminen Yhdysvalloissa, ja jotkut ihmiset viihtyvät ulkomailla ja jotkut eivät. Tässä on joitain peukalosääntöjä, joiden avulla voit määrittää, onko ulkomailla oikea vastaus sinulle tässä urasi vaiheessa.

 • Jos jahtaat MLB-unelmaa ulkomailla, se ei ole vielä oikea reitti. Jotkut ovat käyttäneet sitä päästäkseen sidosryhmiin tai indy-ammattilaisiin, mutta tähän mennessä ei ole todettu yhtään tuontitapausta ulkomailta, joka on päässyt MLB:hen.
 • Ulkomaiset seurat haluavat pelaajia, jotka hallitsevat, eivät vain ole hyviä. Siksi voit odottaa houkuttelevasi seuroja liigoihin, joissa olisit hallitseva pelaaja, mikä tarkoittaa todennäköisesti alhaisempaa tasoa kuin olet tottunut.
 • Ulkomailla ei ole paljon rahaa, joten älä odota säästäväsi paljon, ellet päädy huipputason semi-ammattilaiseen, EU-ammattilaiseen, Japaniin tai mahdollisesti ABL:ään. Voit kuitenkin odottaa ansaitsevasi vähintään tarpeeksi kattamaan asumiskulut, mukaan lukien lennon.
 • Ne, jotka menestyvät, ovat yleensä johtajia, jotka haluavat jakaa tietonsa ja haluavat vaikuttaa peliin missä tahansa.
 • Semi-pro-liigat yleensä haluavat sinun auttavan jossain määrin maksajiensa kehittämisessä, olipa kyse sitten nuorten tai aikuisten tasolla.
 • Useimmat semi-pro-liigat toimivat viikonloppuisin ja harjoittelevat 2-3 kertaa viikossa.
 • Euroopassa tuontitavarat eivät saa työskennellä sivussa, elleivät he turvaa työviisumia, mikä ei ole helppoa.
 • Odota, että sinulla on enemmän aikaa käsilläsi kuin mihin olet tottunut. Pieni säästö matkaa varten on suositeltavaa tai varaudu siihen, miten aiot viettää aikaasi kentän ulkopuolella.

Voit aloittaa urasi ulkomailla jo tänään rekisteröitymällätässä.Jos haluat palautetta mahdollisuuksistasi ja missä liigoissa, ota rohkeasti yhteyttä Baseball Jobs Overseas -sivuston toimitusjohtajaan ja perustajaan David Burnsiin osoitteessadburns@baseballjobsoverseas.com.

Aiheeseen liittyvät artikkelit:

Baseball ulkomailla on parempi vaihtoehto ammattilaisille kuin uskotkaan

Ammattimainen naisten fastpitch softball ulkomailla on nyt korkeakouluopiskelijoiden juttu

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jamar Nader

Last Updated: 05/10/2023

Views: 5855

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jamar Nader

Birthday: 1995-02-28

Address: Apt. 536 6162 Reichel Greens, Port Zackaryside, CT 22682-9804

Phone: +9958384818317

Job: IT Representative

Hobby: Scrapbooking, Hiking, Hunting, Kite flying, Blacksmithing, Video gaming, Foraging

Introduction: My name is Jamar Nader, I am a fine, shiny, colorful, bright, nice, perfect, curious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.